Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ez így gömbölyű?-gondolatok a plus size világáról

Az alábbi cikket Molnár Tímea szín-és stílustanácsadó tollából hoztam számotokra. 

https://stilusmentor.hu/ez-igy-gombolyu-gondolatok-a-plus-size-vilagarol/

Az elmúlt években robbanásszerűen nyert teret magának a divatvilágban a plus size fogalma (persze ne gondoljuk most se, hogy ez újkeletű téma, már a századfordulón léteztek moletteknek készült szériák). Azonban tény, hogy a teltebb idomokkal megáldott hölgyeket legalább annyira nehézkesen fogadta, fogadja be a konfekcióban és 36-os szépségideál gondolkodó divatszakma, mint az idősebb korosztályt. Holott mindegyik létezik, keresőképes, és szeretne csinosan megjelenni. Hazánk ebben a témában és az utóvéghez tartozik sajnos. A divatüzletek legtöbbje alkalmatlan a 40-es méret feletti vásárlóközönség kiszolgálására. Ha pedig egy bolt mégis molett divatüzletnek titulálják magát, bizony nagyon ritkán is érti egyben, hogy mit is jelent ez a jelző szabásvonalakban, anyagokban, mintavilágban. A kínálat elkeserítő tud lenni: öregasszonyos, fantáziátlan, sötét, fazontalan darabokat próbálnak ezen a címen eladni. Pedig a plus size divat nem egyenlő a kaftánokkal, vagy azzal a megközelítéssel, hogy pusztán fel kell nagyítani azt amit Rihanna visel kicsiben.

 

Mit jelent a plus size?

Úgy gondolom, a plus size fogalma legalább olyan érzékeny és zavaros téma, mint bármelyik faji-nemi-vallási témakörrel foglalkozó kérdés. Ezekhez a témákhoz hasonlóan itt is már-már kényszeresen keresünk valamilyen politikailag korrekt kifejezést, ami senkit sem sért. (pl.: kerekded, duci, telt,teltkarcsú,stb.) holott számos kérdést felvet, mit is jelent a plus size? A plus size csak méretcímkét jelöl? A plus size egyenlő a kövérséggel? Lehet a plus size egy -tól-ig kategória? Lehet egy életérzés? Lehet rá negatív, vagy pozitív címkét ragasztani? Mennyiben tér el a plus size a normáltól? Mindegy, csak minél nagyobb legyen? Ki számít plus sizenak? Ezekre a kérdésekre jelenleg nincs egyértelmű válasz. Ha ugyanis körbenézünk egy kicsit a divat-és sztárvilágban, azt láthatjuk, hogy plus size lehet:

·        Minden E kosárméret feletti, nagymellű nő.

·        Minden nő, akinek kerek a csípője, vagy a hátsója (lásd. Jennifer Lopez vagy Beyonce)

·        Minden normál, átlag testtömeggel rendelkező nő, aki nem Victoria Secret modell. (Esetleg túl van egy szülésen, vagy csak fel-alá jár rajta 5-6 kg)

·        Minden nő, akinek van pocakja.

·        Minden erős csontozatú nő.

·        Minden felső súlyhatárnál járó teltebb nő.

·        Minden kórosan, egészségét veszélyeztetően elhízott nő.

A plus size fogalma kontinensenként vagy akár országonként is különböző. Amerikában van talán a leginkább letisztázva ez a kérdés. Megkülönböztetnek méretezés alapján nagyot, extra nagyot, szuper nagyot, a 7X-es ruhákon túl pedig még a méreten kívül holmikra is gondoltak a tonnán felüliek kedvéért. Ellenben, ami a franciáknál 42-es, az az olaszoknál 46-os, a németeknél 40-es méret. Aki az öreg kontinensen nagy darabnak számít, az a tengerentúlon középméret. (És megmosolyogják egy molett boltban). Minden csak viszonyítás kérdése. Nem véletlen, hogy a ruhaipari konfekció népcsoportonként eltérő, hiszen a csontozatunk, testfelépítésünk is az.

 

A plus size a divatmárkák oldaláról

A divatmárkák sem egységesen állnak ehhez a kérdéshez. Valahol egy-két-az alultáplált modellekhez képest-normális testalkatú hölgyet neveznek ki plus size modellnek, csak hogy kipipálják a kötelező penzumot. Míg mások az egészen szélsőséges megjelenési nőket vonultatják fel a kifutóra. A megoldás talán ebben az esetben is az arany középút volna? Így lehetséges, hogy egy ponton túl a  plus size kérdés szinte mindig esztétikai vita témává válik. Az alapján pedig ítéletet mondani, hogy kinek-mi tetszik, hogy mi a szép, és mi a csúnya… nem túl eredményes.

 

Mit érdemes tenni?

Megmaradni a józan ész talaján. Belátható, hogy a plus size elnevezés igen tágan alkalmazható (és szeretik is alkalmazni), mivel két szóban lefedi a létező összes női súlyproblémát, legyen szó egy ívesebben kerekedő fenékről, vagy plusz 100 kg-ról. Jellemző, hogy sok esetben a plus size nem pusztán a ruha számozását, hanem lélektani méretcímkét is jelöl. Ahogy a túlsúly maga is. Nem véletlen, hogy a Dove szépség kampánya is erre a kérdésre koncentrált az elmúlt években. Mi a normális? Mi a túlsúlyos? Mi a szép? Miért is van szükség rá, hogy bármelyik méret elé oda biggyesszük azt a plusz szót?

Szubjektív megközelítések között rendet tenni nem könnyű feladat. Helyette érdemesebb mindenkinek elsősorban önmagában megkeresni a válaszokat arra, hogyan is érzi magát a bőrében. És a saját egészségi, mentális, érzelmi állapotához képest felmérni, milyen plusz kilókat is cipel valójában?